A fogápolás ma már a mindennapi rutinunk szerves része, de nem volt ez mindig így. Az elmúlt évtizedekben sokat változott a fogápoláshoz való hozzáállás, illetve a fogápolási technológiák is.

Manapság már minden otthonban találunk fogkefét, fogkrémet, és bár ezek típusa eltérő lehet, de a fogápolás már a napi rutin részét képezi. Van, akik hagyományos fogkefét vásárol, mások a fenntarthatóság jegyében bambuszfogkefét vesznek, megint mások elektromos fogkefével tisztítják a fogukat minden nap.

A fogkrém is számtalan fajta lehet már. Régen persze nem így volt. Még nagyanyáink idejében sem, hát még több évezredre visszamenőleg.

Lássuk, hogyan változtak a fogápolási szokások? Hogyan tisztították a fogaikat az emberek az ókorban, a középkorban, és hogyan jutottunk el oda, ahol most tart a fogápolás?

Fogápolás az ókorban

Az emberiség már évezredekkel ezelőtt felismerte a fogápolás fontosságát. Az ókori civilizációkban is tisztították a fogaikat az emberek. Például az egyiptomiak és a babilóniaiak növényi rostokat, rágórudakat és porokat használtak a fogak tisztítására, a rómaiak viszont már párányit fejlettebb eszközökkel tették ugyanezt.

A porított kagyló és a szén voltak a fogápolás kellékei akkoriban. Fogorvosok persze nem voltak, bár a fogfájdalmak akkor sem voltak ismeretlenek.

Középkori foghúzás

A középkorban a rossz fogak komoly problémát jelentettek, ugyanis a fogápolás kevésbé kapott figyelmet akkoriban. Fogorvosok még ez idő tájt sem volt, a foghúzás a borbélyok feladata volt, ami gyakran komoly fájdalommal és fertőzésekkel járt. A fogak ápolására leginkább természetes anyagokat használtak, például sót vagy szenet.

Az első fogkefék és fogkrémek

Az első fogkefék és fogkrémek a 19. században jelentek meg, és igazából egyszerű, szappanalapú termékek voltak. Ugyanakkor a szénhez és a sóhoz képest ezek már komoly előrelépést jelentettek. Ebben az időben a higiénia iránti igény jelentősen megnőtt, emiatt pedig a fogmosás is felértékelődött.

Hasonló bejegyzések